کیفی ترین برنج کشور در آمل تولید می شود

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران با بیان اینکه کیفی ترین برنج کشور در آمل تولید می شود، گفت: در حوزه زنجیره تامین برنج حلقه مفقوده ای وجود داشت و راه اندازی مرکز تجارت بین المللی و پایانه صادرات برنج کشور در آمل در واقع تکمیل کننده زنجیره تامین و توزیع برنج است.
سیدعباس حسینی با اشاره به اینکه این مرکز در حوزه تجارت برنج نقش کلیدی و راهبردی را ایفا کند، اظهارکرد: مرکز تجارت بین المللی و پایانه صادرات برنج کشور مستقر درآمل تنها ظرفیت موجود در حوزه تجارت برنج کشور محسوب می شود و یک بازوی توانمند و یک نقطه تعادل در بخش دولتی و خصوصی برای تامین برنج مورد نیاز است.
به گزارش صبح آمل نیوز، وی با بیان اینکه نگاه مغفولانه در حوزه تجارت برنج از جمله مشکلاتی بود که در همایش ها کمتر به آن توجه می شود، افزود: راه اندازی مرکز توسعه تجارت برنج در آمل، عرضه آن در بورس، و خرید حداقل برنج مورد نیاز دستگاه‌ها، نقطه امید بزرگی را برای کشاورزان منطقه ایجاد کرده است.
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران با عنوان اینکه در گذشته برنامه ریزی منسجم و اصولی برای فرش و صادرات محصول برنج مازندران وجود نداشت بیان کرد: با اقدامات صورت رفته و راه اندازی این پایانه به ویژه طی ۲ سال اخیر اقدامات بسیار مثبتی از جمله کشت قراردادی، بهبود بذور، توزیع بذر شناسنامه دار و حتی صادرات برنج صورت گرفته است.
حسینی تاکید کرد: بورس می تواند کمک جدی برای خروج از نگاه سنتی در بازار محصولات کشارزی و نگاهی نو و تجاری در حوزه کشاورزی به ویژه برنج باشد
وی افزود: برنج به عنوان محصول استراتژیک کشور اما نگاه ویژه به آن نمی شود و متولی خاصی هم ندارد و این یک آسیب جدی است .
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران گفت: استفاده از ظرفیت بخش خصوصی به ویژه مرکز تجارت بین المللی و پایانه صادرات برنج کشور می تواند به نظم بخشیدن و شفاف سازی حوزه برنج کمک کند.
حسینی بیان داشت: برنج تنها محصولی است که قیمت دلار تاثیری روی آن ندارد و خنثی است لذا همین موضوع ما را بر آن داشت تا بورس کالا و کشف قیمت توسط تالار معاملات را به صورت ویژه پیگیر شویم و حضور کارشناسان بورس کالا، کمکی جدی در این خصوص است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: تامین مالی مرکز تجارت بین المللی و پایانه صادرات برنج کشور با یک سرمایه گذاری بیش از ده هزار میلیارد تومانی کمک جدی به این مجموعه تولیدی و پویایی برنج خواهد بود.تا از شرایط کنونی که دغدغه مدیران دو استان شمالی گیلان و مازندران در بحث برنج است خارج شود و شاهد پویایی و فعالیت بیشتری در این خصوص باشیم.

1402/8/11

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :