روند عرضه و خرید برنج در بازار بورس کالای ایران افزایشی است

باید با همراهی رسانه‌ها نسبت به فرهنگ سازی صحیح عرضه برنج دربورس کالا ، امید آفرینی کرد
مدیر بازارهای مالی شرکت بورس کالای ایران در آئین افتتاح و آغاز چهارمین سال معاملات برنج طارم در بورس کالای کشور در مرکز بین‌المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران، گفت: نخستین روز از معاملات برنج درچهارمین سال عرضه این محصول در بورس کالای ایران، کشاورزان می توانند به صورت مستقیم برنج خود را به انبار تحویل دهند و پس از ارزیابی و مطابقت مشخصات برنج فوق با آنچه در بورس اعلام شده، قبض انبار صادر خواهد شد.
به گزارش صبح آمل نیوز، فلاح با اشاره به اینکه کشاورز کالای خود را پس از پذیرش به بورس تحویل می‌دهد، تبدیل به قبض انبار شده و آن محصول تبدیل به گواهی سپرده کالایی می‌شود، یادآور شد: پس از آن درخواست بر کد سهامداری مشتری قرار می گیرد و افراد می‌توانند آن را در بازار عرضه کرده و حداقل عرضه بر حسب گرم است.
وی اظهار داشت: روند عرضه و خرید برنج در بازار بورس کالای ایران از سه سال گذشته تاکنون افزایشی می باشد.
این مسئول افزود: عملکرد عرضه برنج در بورس کالا، از سه سال گذشته خوب بوده و هم کشاورز و فروشنده‌ها که اقدام به فروش داشتند و هم تعداد خریدار این محصول اضافه شده و در چهارمین سال عرضه برنج طارم مازندران انتظار افزایش چند برابری آن دور از انتظار نیست.
مدیر بازارهای مالی شرکت بورس کالای ایران با اشاره به اینکه فروشنده‌های برنج به هر اندازه و دفعات می‌توانند اقدام به عرضه برنج کنند، تصریح کرد: خریداران و مصرف کننده‌ها نیز بدون واسطه می‌توانند به صورت برخط و همزمان از طریق کارگزار خودشان به بازار بورس دسترسی داشته باشند.
فلاح گفت: حداقل برنج تحویلی حدود 100 کیلو می باشد که عموما مصرف یکسال خانواده پنج نفره است در نتیجه مصرف کننده هم به صورت مستقیم می تواند برنج را از روی تابلوی بورس خریداری کند.
وی تصریح کرد: با خرید برنج از روی تابلوی بورس کالا، انبار این خدمت را ارائه می کند که برنج را به آدرس مصرف کننده ارسال نماید و بابت آن هم هزینه ای را دریافت می کند و این برنج، برنج بعد شالیکوبی و سورت نشده است و بابت سورتینک هم انبار هزینه ای دریافت می کند و در بسته بندی های ده کیلویی به مشتری تحویل داده می شود و البته ممکن است برخی از مصرف کننده ها نیاز به سورت نداشته باشند که این امکان نیز برای آنها وجود دارد.
مدیر بازارهای مالی شرکت بورس کالای ایران خاطرنشان کرد: باید با همراهی رسانه‌ها نسبت به فرهنگ سازی صحیح عرضه برنج دربورس کالا ، هم انگیزه و امید را در کشاورز ایجاد کرد و هم با حذف واسطه ها، مصرف کننده وخریدار‌های عمده نیز در قالب شفافیت قیمت، اقدام به خرید کنند و مکانیسم معادلات را از طریق صدا و سیمای استان مازندران به کشاورزان آموزش دهند تا آنها ضمن آشنایی با این بستر از آن استفاده کنند.
فلاح گفت: فصل برداشت عرضه محصول در بازار به شدت افزایش پیدا می کند و معمولا قیمت محصولات کشاورزی بیش از اندازه کاهش پیدا می کند و اگر در این دوره تامین مالی کوتاه مدت از کشاورز به عمل آید تا مجبور نشود محصول خود را در زمان افزایش عرضه به بازار بفروشد؛ می تواند به قیمت های بهتر محصولاتش را بفروشد که در این حوزه هم مصرف کننده و تولید کننده با هم سود می کنند و به دلیل نوسانات غیر عادی قیمت به حداقل ممکن کاهش پیدا می کند.
وی همچنین از انعقاد قراردادهای آتی برنج خبر داد و گفت: در صورت مواقت کمیته پذیرش، قراردادهای آتی برنج در بورس کالا راه اندازی خواهد شد.
وی تصریح کرد: دست اندرکاران اتاق بورس مستقر در پایانه برنج ایران(آمل) به عنوان متولی صندوق و سهامدار ممتاز صندوق با مشارکت یک نهاد مالی صندوق کالایی در حوزه برنج ایجاد کنند و هم صندوقهای دیگر بازار سرمایه می توانند روی برنج سرمایه گذاری کنند با توجه به اینکه امسال با مازاد عرضه در فصل برداشت مواجه هستیم این مهم می تواند به بهبود و تعادل قیمتها کمک کند.
مدیر بازارهای مالی شرکت بورس کالای ایران بیان داشت: ماده17 قانون، توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید است و قانون این اجازه را به سازمانها و نهادها و دستگاههای دولتی داده تا از روی تابلوی بورس کالاخرید کنند و این مهم در حکم برگزاری مناقصه می باشد و خریدار دولتی را روی تابلوی بورس کالا از تشریفات مناقصه معاف و به بهبود کشف نرخ کمک می کند.
فلاح گفت: ذرت، جو و دانه‌های روغنی در قالب ماده ۳۳ در گواهی سپرده کالا در بورس کالا قرار خواهد گرفت.
وی افزود: رایزنی‌ها با وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی امر تولید ادامه دارد و با فراهم شدن همه شرایط لازم، این امکان عملیاتی خواهد شد.
مدیر بازارهای مالی شرکت بورس کالای ایران گفت: در گواهی سپرده بورس علاوه بر برنج محصولات غذایی همانند زعفران و پسته در معاملات قرار دارند و هم تولیدکنندگان و هم مصرف کنندگان می‌توانند این محصولات را در بورس خریداری کرده یا به فروش برسانند.

1402/8/11

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :