لزوم بررسی سموم کشاورزی و اصلاحات ژنتیک در ایجاد سرطان

دبیر علمی نخستین همایش بین‌المللی سرطان گفت: سرطان معده بسیار در کشور شایع است که باید در زمینه سموم کشاورزی، آلاینده‌های محیطی و اصلاحات ژنتیکی در ایجاد سرطان ورود پیدا کرد.
به گزارش صبح آمل نیوز و به نقل از فارس، احسان زابلی در نخستین همایش بین‌المللی رویکردهای نوین سبک زندگی، پیشگیری و درمان سرطان به میزبانی این شهرستان اظهار کرد: رویکردهای زیادی در این همایش علمی و پژوهشی دنبال می‌شود و در مهم‌ترین اقدام سعی داریم بتوانیم آگاهی و اطلاع‌رسانی جامعه را در زمینه پیشگیری و کنترل سرطان بیشتر کرده و حتی در تشخیص اولیه گام برداریم.
وی تصریح کرد: آنچه که هم اکنون برایمان بسیار مهم است این بوده که بتوانیم در مرحله اولیه بیماری سرطان را تشخیص دهیم و در مراحل بعد بتوانیم پیشگیری را در سطح اول گسترش دهیم.
دبیر علمی نخستین همایش بین‌المللی رویکردهای نوین سبک زندگی، پیشگیری و درمان سرطان ادامه داد: با توجه‌به وجود امکانات لازم در داخل کشور و حتی در استان مازندران، پیشگیری از سرطان در گام اولیه بسیار مهم است به‌ویژه در افرادی که در خانواده خود یک فرد مبتلا به سرطان دارند.
زابلی با اعلام اینکه باید علایم خطر و هشدار در زمینه سرطان را جدی بگیریم، یادآور شد: این علایم هشدار منجر به این می‌شوند که در صورت جدی‌گرفتن بتوان در اولین مرحله امر تشخیص را انجام داد و در گام بعدی زیرساخت‌های لازم در زمینه پیشگیری اولیه را فراهم کرد البته هنوز زیرساخت‌های لازم در کشور به‌اندازه کافی فراهم نیست.
وی بیان کرد: وقتی می‌خواهیم به یک بیماری شایع در کشور و استان مازندران همانند سرطان معده بپردازیم باید در بحث سموم کشاورزی، آلاینده‌های محیطی و اصلاحات ژنتیکی مراجعه کنیم که باعث ایجاد سرطان می‌شوند البته هنوز قابلیت لازم برای ورود را نداریم و اگر بتوانیم در زمینه سموم کشاورزی، آلاینده‌های غذایی و محیطی پیگیری‌های اولیه را انجام دهیم می‌توانیم تا ۱۵ سال آینده به نتایج مطلوب برسیم.
زابلی با بیان اینکه پیشگیری اولیه سرطان نیز کار زمان بر بوده و مستلزم هزینه و سرمایه مورد نیاز است، گفت: نخستین کنگره بین‌المللی رویکردهای نوین سبک، زندگی، پیشگیری و درمان سرطان در محورهای اتیولوژی، ریسک فاکتورها، تشخیص زودرس، روان‌شناسی سرطان، پیشگیری و غربالگری مراقبت‌های پرستاری، هوش مصنوعی و سرطان، بیولوژی سلولی و ژنتیک بیوکامپیوتینگ رایانش زیستی، ملاحظات روانی، اجتماعی اقتصادی و معنوی، سبک زندگی همانند تغذیه، فعالیت بدنی، خودمراقبتی، استرس، برنامه و سیاست مدیریت سرطان در ایران و جهان، درمان‌های پیشرفته جراحی رادیوتراپی، ایمنوتراپی، هورمون تراپی، شیمی‌درمانی، سلول‌های بنیادی و ژن‌درمانی دنبال می‌شود.

1402/7/15

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :