مازندران استانی پیر است/ شناسایی ۱۰ هزار زوج نابارور


رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه استان پیری هستیم، گفت: عوامل خطر بهداشت و درمان در استان از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست.
فرهاد غلامی اظهار داشت: ۹۵ درصد اعتبارات مصوب هفدهمین سفر استانی حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور به استان در حوزه بهداشت و درمان جذب شد. ‎
وی افزود: این دانشگاه در حوزه‌های مختلف آموزشی و عمرانی اقدامات چشمگیری انجام داده است که از آن جمله در جذب دانشجویان بین المللی در این دانشگاه، دانشکده پزشکی بیشترین جذب دانشجو را داشته است و دانشکده‌های داروسازی و دندانپزشکی در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران ادامه داد: اعتبارات مربوط به اصلاح منابع مالی مربوط به استقرار نرم افزار تغذیه در مراکز تابع دانشگاه به توسعه امور رفاهی کارکنان اختصاص یافته است.
غلامی گفت: تمامی منابع حاصل از بهره‌وری در همه واحدهای تابعه دانشگاه به همان حوزه‌ها باز گردانده می‌شود و باید یاد بگیریم تا بهره‌وری را در مراکز خود بالا ببریم.
وی افزود: حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر تحت پوشش خدمات بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران هستند و در این حوزه با کمبود نیرو مواجه هستیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: ۱۰ هزار و ۴۹۹ زوج نابارور در استان شناسایی شدند و اقدامات با ارزشی در این حوزه انجام شده است، اما مازندران استان پیری است و عوامل خطر در استان از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست.

غلامی از برخط شدن ارزیابی پزشکان خانواده مازندران و پایش منظم این طرح خبر داد و اظهار داشت: طرح پزشک خانواده که از سال ۱۳۹۱ در مازندران و فارس به عنوان دو استان پایلوت آغاز به کار کرد، طرحی سلامت‌محور و مبتنی بر پیشگیری از ابتلاء به بیماری‌هاست، به طوری که آموزش و پیشگیری در آن اولویت اصلی اجرای طرح محسوب می‌شود تا به این شکل هزینه‌های بخش درمان در کشور کاهش یابد.
وی ادامه داد: در حال حاضر نزدیک به ۶۵۰ پزشک عمومی در قالب طرح پزشک خانواده ساکنان شهرهای مازندران را زیر پوشش قرار می‌دهند.
به گزارش صبح آمل نیوز و به نقل از مهر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در همین زمینه افزود: در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت هر پزشک خانواده به دوهزار و ۵۰۰ نفر خدمات درمانی ارائه می‌کند و تمامی کنترل‌های لازم درمانی افراد از طریق این پزشکان برای افراد انجام می‌شود و در صورت نیاز به دریافت سطوح بالاتر دریافت خدمات اقدام لازم برای ارجاع به پزشک متخصص که در این طرح قرار دارند انجام می‌شود.
گفتنی است ۲۶ بیمارستان دولتی، ۱۴ بیمارستان خصوصی به تعداد حدود پنج هزار تخت بیمارستانی، بیش از یک هزار و ۱۰۰ خانه بهداشت و ۴۵۰ مرکز جامع شهری و روستایی بخشی از امکانات موجود این دانشگاه به شمار می‌رود.

1402/5/31

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :