نقش خبرنگاران در بیداری و آگاهی بخشی به جامعه بی بدیل است/ هیچ مسئولی حق شکایت از خبرنگار رسمی را ندارد

سرپرست فرمانداری آمل با بیان اینکه مهمترین رسالت خبرنگاران بیان حقایق است؛ گفت: در شرایط کنونی مهمترین رسالت خبرنگاران کنار زدن غبار از دروغ‌ها و رساندن حقایق به جامعه است.
به گزارش صبح آمل نیوز، ذات الله زارعی در آئین بزرگداشت روز خبرنگار ضمن تبریک و گرامیداشت یاد و خاطره خبرنگار شهید محمود صارمی و دیگر شهدای خبرنگار، عنوان کرد: موضوع خبر و خبرنگار یک جایگاه مهم و ویژه ای است و همه اتفاقات ماندگار شده از ابتدای تاریخ تاکنون، مرهون خدمات و تلاش های خبرنگاران است.
وی با اشاره به اینکه قلم ابزاری برای خبرنگاران است، اظهار داشت: این ابزار هم می‌تواند باعث هدایت شود و هم افکار جامعه را به سمت و سوی دیگری ببرد.
زارعی گفت: نقش بی بدیل خبر و خبرنگار در دنیا جای کتمان کردن نیست و نقش استوار و کلیدی مهمی را برعهده دارد.
سرپرست فرمانداری آمل با بیان اینکه نقش خبرنگاران در بیداری و آگاهی بخشی به جامعه بی بدیل است، افزود: جامعه خبری به افکار عمومی شکل می دهد و با کار خود افکار عمومی را در موضوعات مختلف بسیج می کند و پویایی جامعه به رشد افکار عمومی وابسته است.
زارعی جایگاه خبرنگاران را بسیار رفیع و مهم دانست و بیان داشت: باید شرایطی فراهم کنیم که خبرنگاران آزادانه به تولید و انتشار محتوا بپردازند اما این حجم از تولید محتوا باید به شکلی هدایت شود که جامعه دچار آسیب نشود.
وی کار خبرنگار را در راستای فلسفه قیام امام حسین (ع) نام برد و افزود: فلسفه اصلی قیام امام حسین(ع)، امر به معروف و نهی از منکر بود و اهمیت این موضوع تا آنجاست که اگر این مهم نبود قیام امام حسین (ع) تا به امروز وجود نداشت.

سرپرست فرمانداری آمل با بیان اینکه اهالی رسانه در قرون متمادی و متناسب با دوران خویش ارزش‌های خبری در اوج حماسه عاشورا را روایت کردند؛ گفت: رمز ماندگاری کربلا، خبرنگارانی چون حضرت امام سجاد(ع) و حضرت زینب کبری هستند و جاودانگی عاشورا را باید در شخصیت آنها و راویان حماسه و مقتل نویسان دانست چرا که حضرت زینب (س) در مقاطع مختلف زیبایی حماسه را به زیباترین کلام ترسیم کرد و با موثرترین واژه ها در تاریخ ثبت نمود.

زارعی ادامه داد: اگر افشاگری های حضرت زینب(س) نبود فلسفه قیام امام حسین شکل نمی گرفت و افکار و اندیشه ها و فلسفه قیام عاشورا همراه با بدن مطهرش در کربلا دفن می شد. بنابراین می توان دریافت که روایتگری و انتقال اخبار و مباحث اصلی روز واقعه عاشورا توانست برای همیشه تاریخ عاشورا را در اذهان و قلبها زنده نگهدارد.
وی تاکید کرد: خبرنگار یک رسالت الهی را بر عهده دارد و با بیان واقعیت و بصیرت افزایی با جهل و نادانی مبارزه می کند و اجازه نمی دهد جامعه توسط افرادی نیرنگ باز به آن سمت و سوی هدایت شود لذا نقش خبرنگار بسیار ویژه و ممتازاست.
سرپرست فرمانداری آمل نقش خبرنگاران را در حوزه اجتماعی و امیدآفرینی نقشی بی نظیر خواند و خاطرنشان کرد: دشمن در پی القای ناکارآمدی نظام و در تلاش است وجهه نظام جمهوری اسلامی را در جهان برهم بزند تا این نظام بعنوان یک منجی، عدالت خواه و آزادی‌خواه در عالم شناخته نشود و در واقع می‌خواهد مردم را ناامید کند و احساس حقارت را در آنها ایجاد نماید در حالی که مردم ایران با هوش ترین و متمدن ترین مردم درسطح دنیا هستند.
زارعی ادامه داد: ابزار باید در راستای هدف باشد، تا سلامت در کار را ایجاد کند و امیدافرینی در جامعه بسیار مهم است اما به این معنا نیست که خبرهای واقعی را عنوان نکنیم بلکه امیدافرینی باید در راستای بیان واقعیت جامعه باشد.
وی افزود: خبرنگاران بهترین مشاوران مسئولان و مدیران هستد که در دل مردم حضور دارند و واقعیات را می بینند.
سرپرست فرمانداری آمل تصریح کرد: فرهنگ در ذات خبرنگار است و می تواند در فرهنگ سازی جامعه نقش ایفا کند.
زارعی نقش خبرنگاران را در بحث سیاسی برجسته و بی بدیل دانست و گفت: انتخابات هم بعد اجتماعی و هم سیاسی دارد و خبرنگاران می توانند حماسه حداکثری را با حضور مردم خلق کنند تا جامعه از واگرایی به همگرایی و همدلی سوق پیدا کند.
وی در بخش دیگری خواستار تشکیل شورای خبرنگاران شد و گفت: با تشکیل شورای خبرنگاران بسیاری از مسائل و مشکلات خبرنگاران ساماندهی می شود.
سرپرست فرمانداری آمل تاکید کرد: همه دستگاهها موظفند که حداکثرهمکاری را در حوزه کار و تامین امکانات رفاهی داشته باشند.
زارعی در بخش دیگری از سخنانش گفت: دولت سیزدهم در جهت محرومیت زدائی و کمک و همراهی به مردم و کاهش آلام ومشکلات مردم سعی می کند از همه ظرفیت های خودش استفاده کند.
وی در خصوص امنیت شغلی خبرنگاران افزود: هیچ مسئولی حق ندارد از خبرنگار رسمی بخاطر بیان واقعیت شکایت کند و حداقل این مسئول در آمل اجازه کار ندارد و خبرنگار باید در امنیت کامل مسائل و واقعیت های جامعه را انعکاس بدهد.
زارعی تاکید کرد نقدهای خبرنگاران سازنده است و در راستای سازندگی و توسعه شهرستان باید تمام سعی و کوشش خودمان را به کار بگیریم.
خبرنگاران در مسیر خدمت با احساس وظیفه کار می کنند و باید جایگاه، اهمیت و اثرکاری خبرنگاران را به معنای حقیقی قبول کنیم.
روایت اول اگرتوسط خبرنگاران به عنوان مشاوران صادق بیان شود دیگر معاندین این اجازه را به خودشان نمی دهند که ورود داشته باشند چرا که مردم در جریان عمق واقعیتها قرار می گیرند لذا قطعا کمک می کنیم تا در انعکاس اخبار و واقعیتها نگاه امنیتی صورت نگیرد و آنها بتوانند با همان رسالتی که دارند روایت را اول را در سطح رسانه ها دنبال کنند و مردم را در ابتدای امردر جریان واقعیت ها قرار دهند.

1402/5/17

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :