مازندران قطب اجرای برنامه پزشک خانواده در کشور است

رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی مازندران با اشاره به فعال بودن هزار و ۸۸ خانه بهداشت گفت: مازندران قطب اجرای برنامه پزشک خانواده در کشور است.
محمدرضا میرزایی در نشست شورای سلامت و امنیت غذایی استان با ارائه گزارشی از عملکرد این دبیرخانه و بیان خلاصه‌ای از سیمای سلامت استان، اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی مازندران دارای هزار و ۸۸ خانه بهداشت فعال، ۲۶ بیمارستان، ۱۰۱ مرکز جامع خدمات سلامت شهری و ۱۹۱ مرکز جامع خدمات سلامت روستایی به عنوان گسترده‌ترین شبکه بهداشت و قطب اجرای برنامه پزشک خانواده در کشور مطرح است.
وی با اشاره به اینکه این دبیرخانه دارای سه نقش تسهیل گری، مراقبتی و هماهنگی بین بخشی است اضافه کرد: برای اجرای اقدامات بزرگ در این کارگروه نیاز به تخصیص و تأمین اعتبار، حمایت وزارت کشور و وزارت بهداشت و همکاری و مشارکت سایر سازمان‌ها می‌باشد.
رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی مازندران تشکیل ۳۸ شورای پیام گذار سلامت، ۵۳۸ کانون سلامت و ایجاد گروه مادران جوان در راستای جوانی جمعیت و برگزاری ۱۴۷ جلسه کارگروه سلامت و امنیت را از اقدامات این کارگروه برشمرد و با اشاره به ۲۰ میلیون جمعیت شناور در مازندران بر تقویت اورژانس هوایی استان تاکید کرد و گفت: موضوعات آب و فاضلاب، مصرف کودهای شیمیایی، سموم و آفت‌ها کش‌ها در کشاورزی، وجود سگ‌های ولگرد و نقاط حادثه خیز جاده‌ای از تهدیدکننده‌های دائمی سلامت استان هستند.
میرزایی به تولید ۳ هزار تن زباله در استان که در ایام تعطیل سه برابر می‌شود اشاره کرد و گفت: این مسئله امکان آلودگی آب‌های زیرزمینی را افزایش می‌دهد.
به گزارش صبح آمل نیوز و به نقل از مهر، وی ادامه داد: مصرف کود، سموم و آفت کش اگر چه در حال کاهش است اما نیاز به فرهنگ سازی و سایر اقدامات مؤثر دارد که باید از طریق این کارگروه پیگیری جدی شود.

1402/6/12

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :