بارندگی‌های چند روز اخیر، آمارهای منابع آبی استان در فصل زراعی جاری را تا حد قابل قبولی بهبود بخشید

بنا به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران بارندگی‌های چند روز اخیر، آمارهای منابع آبی استان در فصل زراعی جاری را تا حد قابل قبولی بهبود بخشید و حدود ۴.۵ میلیون متر مکعب آب وارد مخزن سدهای استان کرد.
حیدر داوودیان با اشاره به اینکه در سه هفته اخیر شاهد بارندگی‌های خوبی در استان بودیم، گفت: تا حدی کاستی‌های آبی ناشی از کم بارشی طی چند ماه اخیر جبران و باعث خوشحالی کشاورزان و مردم استان شد.
وی درباره تأثیر بارش‌ها بر حجم آب سدهای افزود: طی روزهای اخیر در مجموع حدود ۴.۵ میلیون متر مکعب آب وارد مخزن سدهای استان شد به طوری که حجم آب موجود در کل سدهای استان از ۱۳۴ میلیون متر مکعب در روز ۱۵ خرداد به ۱۳۸.۶ میلیون متر مکعب در روز ۲۰ خرداد افزایش یافته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت که دِبی آب ورودی سد شهید رجایی پیش از آغاز بارشها ۱.۵ متر مکعب بر ثانیه بود، اما طی روزهای بارانی اخیر به حدود ۱۲ متر مکعب نیز رسید که منجر به افزایش ۲.۷۳ میلیون متر مکعبی آب این سد شد و مجموع آب ذخیره شده سد را از ۴۵.۹ به ۴۷.۳ میلیون متر مکعب افزایش داد.
داوودیان همچنین درباره دِبی آب ورودی سد البرز اعلام کرد: که از ۲.۵ متر مکعب تا پیش از بارندگی‌ها، در روزهای بارانی گذشته به حدود ۱۰ متر مکعب رسید و حدود ۱.۶۵ میلیون متر مکعب آب وارد مخزن این سد کرد.
وی درباره آخرین آمار بارندگی‌های فصل زراعی و سال آبی جاری نیز گفت: در فصل زراعی جاری که مدت زمان یکم فروردین تا ۲۰ خردادشامل می‌شود مجموعاً ۱۵۹ میلیمتر بارندگی در استان ثبت شد که افزایش ۲۸ درصدی نسبت به دوره درازمدت و رشد ۸۵ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال را نشان می‌دهد اما برای سال آبی جاری که از یکم مهر ۱۴۰۱ تا ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ شامل می‌شود همچنان آمارها نسبت به دوره‌های مشابه درازمدت و پارسال کاهشی است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران ادامه داد: از ابتدای سال آبی جاری تا کنون ۴۱۰ میلیمتر بارندگی داشتیم که نسبت به دوره درازمدت ۲۰ درصد کاهش و نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد البته تا ۱۵ خرداد آمار بارندگی سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۱.۵ درصد کمتر بود که در این چند روز بارانی ۵.۵ درصد بهبود یافت و اکنون به ۱۶ درصد رسیده است.
داوودیان با اشاره به وضعیت آورد رودخانه‌های استان گفت: هر چند که بارشهای اخیر امیدوارکننده است، اما هنوز در آورد رودخانه‌ها شرایط مناسبی نداریم بطوریکه آورد رودخانه‌های استان از ابتدای سال آبی جاری تا کنون ۱۰۳۷ متر مکعب بود که نسبت به دوره درازمدت ۵۶ درصد و نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
وی گفت: از یکم تا ۲۰ خرداد نیز رودخانه‌های استان در مجموع ۱۱۰ میلیون متر مکعب آورد آب داشتند که نسبت به دوره درازمدت ۴۶ درصد و نسبت به مدت مشابه پارسال ۵ درصد کاهش یافته است.
به گزارش صبح آمل نیوز و به نقل از ایرنا، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران ادامه داد: همکاران ما در روزهای اخیر و پس از بارندگی‌ها برای توزیع آب در شبکه انتقال پاییندست سدها وارد عمل شده‌اند با این حال از همه کشاورزان درخواست داریم در رعایت مصرف آب کشاورزی کوشا باشند و با همکاران ما در این زمینه همراهی لازم را داشته باشند.

1402/3/23

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :