معاون هماهنگی امورعمرانی استاندار مازندران خبرداد

با وجود شیرابه در منطقه عمارت آمل، سد هراز به بهره برداری نمی رسد
معاون هماهنگی عمرانی استاندار مازندران از تولید روزانه ۴ هزار تن زباله در مازندران خبر داد و گفت: تولید زباله در ایام نوروز به ۶ تا ۷ هزار تن می‌رسد. به‌طور متوسط روزانه حدود ۱ میلیون لیتر شیرابه در مازندران تولید می‌شود که در کنار برخی فاضلاب‌ها، به سفره‌های آب زیرزمینی نفوذ می‌کنند.
رضا علیخانی در جلسه هم‌اندیشی متقاضیان دریافت تسهیلات از صندوق ملی محیط‌زیست که در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر دغدغه‌ای در موضوع انرژی و جلوگیری از آلودگی هوا نداریم اما از امروز باید به فکر آینده باشیم.
این مسئول فسفاته و کربوهیدارته شدن سفره‌های آب زیرزمینی به‌ویژه در غرب استان را تهدیدی برای مازندران دانست و افزود: فاضلاب‌ها و شیرابه‌ها تهدیدی جدی برای مازندران به شمار می‌آیند. در شهری مانند تنکابن سیستم انتقال آب سطحی وجود ندارد و به همین دلیل ممکن است در سال‌های آینده با فسفاته شدن چاه‌های موجود، امکان استفاده از آنها از بین برود.
علیخانی با کند خواندن روند پیشرفت کارخانه‌های کود و کمپوست مازندران اظهار کرد: کارخانه‌های مستقر در شهرهای تنکابن، نوشهر، نور، بابلسر، قائم‌شهر، ساری و بهشهر از ۲۰۰ تا ۵۰۰ تن ظرفیت زباله‌سوزی و تولید برخوردارند، با این حال میانگین پیشرفت این پروژه‌ها از سال‌های گذشته تا امروز نزدیک به ۴۷ درصد بوده‌است.
وی اضافه کرد: اگر تمام این کارخانه‌ها با ظرفیت کامل کار کنند کل ظرفیت آنها به ۲۵۰۰ تن هم نمی‌رسد و همچنان نیازمند احداث کارخانه‌ای با ظرفیت ۱۵۰۰ تن هستیم. براساس برآورد ما با تکمیل پروژه‌های قدیمی و اجرای پروژه‌های جدید رامسر، چالوس و آمل کل مشکل پسماند استان برطرف می‌شود.
معاون هماهنگی امورعمرانی استاندار مازندران با اشاره به اینکه در موضوع زباله هدف ما سیاست زیرو دپو (دپوی صفر) است، گفت: با ۳ مساله مهم در حوزه زباله روبه‌رو هستیم، زباله‌های جاری که باید امحاء یا تبدیل شوند که ۷۵ درصد زباله را تشکیل می‌دهند و ۲۵ درصد باقی شامل مواد احتراقی، فلزات و سیلیکات است که همگی ارزشمند بوده و در دیگر کشورها برای تبدیل به نفت در آینده ذخیره می‌شوند.
علیخانی افزود: ۳۱ نقطه دپو در استان داریم که زباله‌های آنها فشرده شده‌اند، این معضل با مهار شیرابه‌ها، فعال‌سازی کارخانه‌های یادشده و اجرای سیاست زیرو دپو برطرف خواهد شد و منظر و بوی بد ناشی از دپو نیز با برخی روش‌های علمی قابل‌حل است.
وی خاطرنشان کرد: در بحث لجتسک و جمع‌آوری و انتقال زباله، راه‌حل اصولی سیاست تفکیک از مبدا و پیاده‌سازی آن است. کل مشکل پسماند استان مازندران با ۱۲۰۰ میلیارد تومان حل خواهد شد.
معاون هماهنگی امورعمرانی استاندار مازندران با تاکید بر ضرورت احداث کارخانه ۵۰۰ تنی بیوگاز در آمل گفت: در حال احداث دو نیروگاه بیوگاز در رامسر و چالوس هستیم. در آمل مرکز امحاء نداریم و عمارت زباله این شهر که از گذشته محل تجمع زباله بوده، در بالادست سدی قرار دارد که در حال احداث است.
علیخانی، گفت: در حال حاضر بیش از ۲ تن زباله در این نقطه دپو شده و تا زمانی که این مرکز شیرابه وجود داشته باشد، سد مذکور قابل بهره‌برداری نیست، چراکه نفوذ جریان آب به سفره‌های زیرزمینی مرکز دپو و جریان‌های هیدرواستاتیکی، سبب مکش شیرابه غلیظ به درون سد می‌شود.
وی افزود: به دنبال متوقف ساختن تجمع زباله و ایزولاسیون محل دپوی زباله آمل هستم تا با استفاده از تجهیزات پالایشگاهی، شیرابه‌های داخل کوه را مکش و با ایزولاسیون از ورود دوباره شیرابه به سفره‌ها جلوگیری کنیم.
به گزارش صبح آمل نیوز و به نقل از ایسنا، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران ادامه داد: در آمل به فکر امحای زباله با رویکرد دپوی صفر هستیم. در این راستا با همکاری دانشگاه نوشیروانی کارخانه‌ای با ظرفیت ۵۰۰ تن جهت احداث در زمینی ۵.۵ هکتاری طراحی شده، شیوه طراحی به گونه‌ای است که از لحظه ورود زباله تا خروج محصول معادل ۵۰۰ تن محصول شامل گاز، آب تصفیه‌شده، کود کمپوست و مانند آن را داشته باشیم.

1402/2/22

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :