کمربند خشکسالی مازندران را در بر گرفته است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران:
کمربند خشکسالی مازندران را در بر گرفته است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه پدیده خشکسالی در سال جاری مایه نگرانی است، گفت: کمربند خشکسالی مازندران را دربرگرفته است.
به گزارش صبح آمل و به نقل از مهر حسن عنایتی با بیان اینکه شاهد تغییراتی در حوزه بارش‌ها، شرایط جوی تغییر و اقلیم هستیم، اظهار داشت: این مسائل سبب تشدید بحران خشکسالی در استان شده است.
وی افزایش درجه دما، تغییر اقلیم و کاهش بارندگی را سبب تأثیر گذاشتن بر فرایند تولید دانست و گفت: در سال جاری میزان بارندگی‌ها نسبت به سال قبل حدود ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است و این مسئله سبب کاهش منابع آبی برای فصل کشاورزی شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران کاهش آورد رودخانه‌ها و عدم آبگیری کامل مخازن سدها را از دیگر مسائل و دغدغه‌ها بیان کرد و افزود: این مسائل به همراه افزایش دما سبب شد تا آب بنان‌ها نیز آبگیری خوب و مناسبی نداشته باشند.
عنایتی با اظهار اینکه منابع زیرزمینی نیز شرایط مناسبی ندارد، تصریح کرد: به رغم همه مشکلات می‌توان با مدیریت منابع از شرایط و وضعیت خشکسالی عبور کرد.
وی با بیان اینکه کشاورزان در زمینه راندمان آبی در سال‌های اخیر مدیریت خوبی انجام داده‌اند، یادآور شد: استان مازندران همانند سال‌های گذشته پر باران و پر آب نیست و باید از این شرایط استفاده کنیم و با شرایط کنونی و فعلی خود را سازگار و همراه کنیم.
عنایتی بهره گیری از آبیاری تناوبی را راهکاری برای گذر از خشکسالی و بحران دانست و گفت: گیاه برنج در چند مرحله به آب نیاز دارد که باید در این مراحل منابع آبی آن تأمین شود و علاوه بر این بهره گیری از کودهای پتاس برای کاهش تنش‌های آبی از دیگر راهکارها است.
بیش از ۲۱۵ هزار هکتار شالیزار در مازندران وجود دارد که نیاز ۴۰ درصد جمعیت کشور را تأمین می‌کند.

1402/1/23

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :