Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/kelbgbhs/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/kelbgbhs/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/kelbgbhs/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/kelbgbhs/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/kelbgbhs/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

با اعضایی معکوس بدون هیچ مشکلی زندگی می کنم

نیما نوایی مردی با اندام های معکوس در بدن در گفت گوی اختصاصی با صبح آمل :
با اعضایی معکوس بدون هیچ مشکلی زندگی می کنم/شاید باور نکنید ولی هیچ عضوی در بدنم سرجایش قرار ندارد
در دنیا عجایب بسیاری وجود دارد که وقتی درباره‏ آنها مطالعه می‏کنیم، چشم‏های‏مان برق می‏زند. یکی از چیزهای عجیب عالم، قلب ماست که در سمت چپ بدن قرار دارد. حالا تصور کنید قلب ما در سمت راست سینه‏مان باشدآن وقت از تعجب و ناباوری ادامه‏ این مطلب را می‏خوانید تا جواب این سوال را که «مگه ممکنه؟» به دست بیاورید.
قلب آدمیزاد یکی از شگفت‏انگیزترین مخلوقات الهی و از پرکارترین و فعال‏ترین اعضای بدن انسان است که با 400گرم وزن ناقابلی که دارد بایستی دقیقه‏ای 72 بار بتپد و خون بدن را هر روز تا 1000000کیلومتر در رگ‏ها و مویرگ‏های بدن پمپاژ کند. معلوم است که با این وزن و قد 14-15 سانتی، این کار مشکلی است؛ اما قلب هر روز این کار را بدون آن که خسته شود انجام می‏دهد. قلب، مخروطی شکل و تقریباً به شکل یک گلابی یا میوه‏ی صنوبر است با این تفاوت که گلابی فقط یک دم دارد اما قلب چهار دم دارد که هر یک از آنها رگ حیاتی انسان هستند. اگر یکی از آنها به عللی از کار بیفتد، انسان با مشکل بزرگی رو به رو می‏شود(اسمش را بگذارید سکته‏ قلبی.
حال در میان افراد جامعه، موارد خاص و استثنایی هم وجود دارند که این افراد از نظر اعضای درونی بدن خود دارای وضعیت منحصر به فردی هستند که در برخی موارد شاهد جا به جایی اعضا و تغییر مکان دادن اعضای درونی این افراد از قبیل قلب، کبد، معده و … می‏باشیم. حالا شاید بپرسید چرا قلب بعضی‏ها از سمت چپ به سمت راست بدن‏شان می‏رود، علتش این است که در دوران جنینی، قلب از سمت راست به چپ چرخش می‏کند و در صورت عدم این چرخش، افراد راست قلب می‏شوند که نسبت آن در هر 10 هزار نفر یک نفر است.
در شهر ما هم مواردی بسیار نادر از افرادی که قلب‏شان در سمت راست قرار دارد پیدا می‏شوند. شاید برایتان جالب باشد که خیلی از این افراد خودشان متوجه این موضوع نیستند و هیچ وقت متوجه نمی‏شوند که قلب‏شان در سمت راست قرار دارد. مثل همین جوان آملی که قلبش در سمت راستش قرار دارد و هم اکنون در صحت کامل به زندگی خویش ادامه می‏دهد. نیما نوایی در سال 1360 در شهر آمل به دنیا آمده است و مدت 40 سال با قلبی فعالیت‏های روزانه خود را انجام می‏‏دهد که درسمت راست بدنش قرار گرفته است. او تا سال‏ها متوجه نبود و فقط چند سال پیش که دکتر رفته بود، پزشکان متوجه شدند و از اینکه او با این سن قلبش در سمت راست بدنش قرار دارد، تعجب کردند که همین موضوع صبح آمل را بر آن داشت تا پای ناگفته های وی بنشیند.
وی اینگونه خود را معرفی کرد؛
نیما نوایی هستم سال 1360 در شهرستان آمل به دنیا آمدم و در حال حاضر تعمیرات لوازم خانگی را انجام می دهم. تحصیلاتم دیپلم فنی حرفه ای است و تقریبا از کودکی علاقمند به این کار بودم و می شود گفت کار با درس را همزمان با هم انجام می دادم.
در مورد واژه (transverses or Situs) توضیح دهید؟
معکوس بودن اندام ها (Situs transverses or Situs inversus) وضعیت مادرزادی نادری است که موقیت مکانی احشا داخلی قفسه سینه و شکم نسبت حالت طبیعی، معکوس و مشابه تصویر در برابر آینه است. شیوع آن کمتر از یک در ده هزار می باشد. دکستروکاردی یا قلب سمت راست شرایطی است که در آن قلب جای سمت چپ، در سمت راست قفسه سینه قرار گرفته است و ممکن است مادر زادی باشد یا از یک بیماری یا عمل جراحی ایجاد شده باشد.
طی هفته های اول بارداری، قلب تشکیل می شود. در برخی موارد، به دلایلی نا مشخص، قلب به جای سمت چپ، در سمت راست رشد می کند. ساده ترین نوع راست قلبی موردی است که قلب در وضعیت معکوس قلب طبیعی، قرار دارد و هیچ مشکل دیگری وجود ندارد. این شرایط نادر می باشد. معمولاً در این مورد، اندام های شکم و ریه ها نیز در وضعیت معکوس حالت عادی خود قرار می گیرند. برای مثال، کبد به جای سمت راست در سمت چپ قرار خواهد گرفت.
علائم دکستروکاردی یا قلب سمت راست چه می باشد؟
(کبودی پوست، سختی در نفس کشیدن، عدم رشد، کاهش وزن، خستگی، زردی پوست و چشمان، رنگ پریدگی، سینوس یا عفونت های ریه مکرر و ترتیب و ساختار غیر طبیعی اندام ها در شکم می باشد و اگر قلب طبیعی عمل کند، راست قلبی هیچ علائمی ندارد و فرد می تواند مثل دیگران زندگی عادی خود را ادامه دهد.
آیا برای دکستروکاردی یا قلب سمت راست درمانی وجود دارد؟
یک قلب سمت راست (کاملاً معکوس) با هیچگونه نقص قلبی نیاز به درمان ندارد. گرچه، حتماً باید این مسئله را با پزشک در میان گذاشت که این اطلاعات می توانند در برخی از تست ها و آزمایشات مهم باشند. درمان شرایطی که شامل راست قلبی می شوند، بستگی به این دارد که آیا شخص علاوه بر راست قلبی، دارای مشکلات قلبی یا فیزیکی می باشد یا خیر.
چگونه متوجه شدید؟
زمانی که بچه بودم احساس می کردم قسمت چپ و راست قفسه سینه ام با هم فرق دارد و این را هر بار با رفتن جلوی آینه متوجه می شدم که قفسه سمت راست ورم بیشتری دارد. تا سال‏ها متوجه نبودم و فقط چند سال پیش که دکتر رفتم، پزشکان متوجه شدند و از اینکه با این سن قلبم در سمت راست بدنم قرار دارد، تعجب کردند زمانی که بچه بودم احساس می کردم قسمت چپ و راست قفسه سینه ام با هم فرق دارد و این را هر بار با رفتن جلوی آینه متوجه می شدم که قفسه سمت راست ورم بیشتری دارد.
هنگام اعزام برای سربازی اقدامی کردید؟
خدمت سربازی احساس می کردم که تپش قلبم سمت راست است و وقتی این موضوع را با خانواده ام در میان می گذاشتم آنها قبول نمی کردند و این در آن موقع طبیعی بود و کسی به این چیزها فکر نمی کرد. این داستان ادامه داشت و سخت مرا اذیت می کرد تا اینکه سال ۸1 بعد خدمت سربازی به دکتر مراجعه کردم. اولش حرفهایم را شوخی فرض کرد و بعد دستور به گرفتن عکس رادیولوژی داد و پس از بررسی بیشتر تشخیص داد که قلبم بر خلاف دیگر انسانها در سمت راست بدنم قرار دارد. پس از مشورت با پزشکان مختلف به این نتیجه رسیدم که قبل از خدمت با دانستن این موضوع(قرار داشتن قلب در سمت راست) می توانستم از سربازی معاف شوم که شانس با من یار نبود و مثل دیگر پسران در موعد مقرر به تکلیف قانونی ام عمل کردم.
در طول مدت خدمت، سربازی وظیفه شناس و کم حرفی بودم و فقط دو بار به مرخصی آمدم و تمام پانزده ماه را در حال پست دادن بودم و آخرین روز و در جشن ترخیصی ام ارشد ما در جمع سربازان پادگان گفت این حرفی را که می خواهم بزنم شاید هیچکس باور نکند و آن اینکه من این آقای نوایی را انگار اولین بار است که دارم می بینیم.
تفاوتی در خودتان نمی دیدید؟
با این وجود و علم به اینکه با افراد دیگر از نظر اندام های درونی بدن فرق دارم ولی اختلالی در فعالیت ای روزمره ام به وجود نمی آمد و برعکس بهتر کارهایم را انجام می دادم.
آیا موجب بروز مشکلاتی هم شد؟
بارها با هر بیماری در مراجعه به پزشکان ابتدا موضوع را با آنها در میان نمی گذاشتم و در واقع اذیت شان می کردم و بعضی وقتا نوار قلبم را هم به من نمی دادند. از وقتی که فهمیدم به آن فکر می کنم و خیلی برایم جالب است که واقعا خواست خدا بود و اینکه چرا باید اینجوری می شد و سوال پشت سوال پیش می آمد که مثلا می گویند هر 12 هزار نفر یک نفر قلبش سمت راست است و من چند عضو از بدنم جا به جا هستند و شاید خواست خدا بود ولی شکر خدا دارم مثل آدمهای دیگر زندگی طبیعی ام را می کنم.
نظر اطرافیان چه بود؟
از وقتی که اطرافیان و دوستانم این موضوع را فهمیدند باور نمی کنند و از من می پرسند چگونه زندگی می کنم و فکر می کنند من از کره دیگر آمدم و برای اثبات حرفهایم حتی پیش آمد مدارک پزشکی ام را نشان بدهم.
دقیقا از کی پزشکان به تفاوت شما پی بردند؟
وقتی برای درد شکم به دکتر مراجعه کردم نتوانست جایش را تشخیص بدهد بخاطر همین کار کمی سخت شده بود حتی برای درد قفس سینه سمت راستم تست ورزشم مثبت شده بود و گفته بودند که باید آنژیو شوم و این کار را کمی سخت تر کرد. من با شنیدن این موضوع نگران شدم و بی دلیل هم نبود چرا که همه مریضها در کمترین زمان کارشان انجام می شد ولی در مورد من بیشتر از یکساعت به طول کشید و پیدا کردن رگ برایشان خیلی سخت بود و زمان برد و وسط کار هم داستانهایی پیش آمد. به هرحال ترسیده بودم اما خدا را شکر به خیر گذشت.
آیا معکوس بودن اندامها ارثی بود؟
کسی از افراد خانواد هفت نفره ما این مورد را نداشت و انگار من از طرف خدا انتخاب شده بودم و تا مدتها این موضوع خوب جا نیفتاده بود و بعدا عادی شد.
هنگام بروز بیماری مدرکی برای اثبات دارید؟
حادثه و بیماری خبر نمی کند و برای آگاهی از وضعیت جسمانی ام همیشه باید فرم اطلاعاتی ام همراهم باشد تا پزشکان دچار خطا نشوند و این نگرانی همیشه با من همراه است چنانچه روزی که حالم بد شد و مرا به بیمارستان بردند، متاسفانه از درد زیاد معده نمی توانستم حرف بزنم. دکتر گفت نوار قلب بگیرید و پس از آن با تعجب صحنه عجیبی را دیدند و برای اطمینان خاطر چند بار این کار را تکرار کردند و از آنجائیکه موفق به تشخیص درست نشدند با پزشک متخصص قلب تماس گرفتند و موضوع را با او در میان گذاشتند و خوشبختانه حین درمان داداشم به موقع رسید و به آنها توضییح داد.
انجمن یا موسسه ای به نام افراد با شرایط شما وجود دارد؟
متاسفانه چنین انجمنی نداریم و معکوس بودن اندام های بدن خود به سازمان بهداشت و خیلی ادارات یا دستگاه های دیگر مراجعه کردم که متاسفانه در جواب گفتند چون تعدادتان کم است این کار امکانپذیر نیست. لذا برای حمایت و دریافت پلاک جهت معرفی به مراکز درمانی مدارکی لازم است که می طلبد تشکیلاتی را داشته باشیم.
چند عضو از بدنتان معکوس هستند؟
اگر شخص دچار دکستروکاردی منفرد شود قلبش در طرف راست قفسه سینه قرار می گیرد و هیچ گونه مشکل دیگری ندارد. ولی گاهی اوقات، دکستروکاردی زیرمجموعه مشکلات دیگری به نام سایتوس اینورسوس هست که باعث می شود اکثر اعضای درونی بدن در طرف مقابل قرار بگیرند. به عنوان مثال، علاوه بر قلب، کبد، طحال، معده یا بقیه اندام‌های درونی بدن می توانند در طرف مقابل نرمال خود قرار بگیرند.
برای نمونه آزمایشگاهی تا به حال دعوتی داشتید؟
از چند مرکز آزمایشگاهی برای حصول نتایج پزشکی و نمونه کار از من خواستند تا با آنها همکاری کنم که با تحقیق زیاد از بعضی از افراد فهمیدم که این کار یک ریسک بزرگ است و حتی یک شهروند بابلی با شرایط من در گیرودار انجام آزمایشات از دنیا رفت برای همین از ترس قبول نکردم.
گروه خونی شما؟
گروه خونی من o مثبت است.
برای ازدواج این موضوع تاثیری در زندگی شخصی شما داشت؟
زندگی من هیچ تفاوتی با افراد دیگر نداشت و با اینکه معکوس بودن بعضی از اعضایم خللی هم در زندگی عادی ام ایجاد نمی کرد ولی برای حسن نیت صادقان موضوع را با دختر مورد علاقه ام در میان گذاشتم و ایشان هم با افتخار و بدون شک و تردید قبول کردند و الان هم با خوبی و خوشی با هم هستیم.
یکی از خصلت های خوب شما کدام است؟
آدم فوق العاده احساسی هستم و نمیدانم کینه ای نبودنم ارتباطی به معکوس بودن قلبم دارد یا نه ولی شکر خدا این خصلت در من وجود دارد و حتی در بعضی جاها با اینکه مقصر نبودم عذرخواهی هم می کردم.
چه حسی نسبت به معکوس بودن بدنتان دارید؟
معکوس بودن عضوهایی از بدن به عنوان یک تفاوت بعضی وقتا حس برتری و یا انگار قدرت به من دست میدهد و گاهی اوقات هم در درمان و تشخیص بیماری ها کمی اذیتم می کند.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :